Co powinno znaleźć się w wyposażeniu piekarni lub cukierni?

Branża cukiernicza i piekarnicza są ze sobą mocno związane. Obie oferują wypieki, które towarzyszą nam niemal co dzień. Wielu osobom trudno wyobrazić sobie śniadanie bez świeżego pieczywa lub popołudniową kawę lub herbatę bez ulubionego ciastka. Wypiekane słodkości są przez nas częściej wybierane niż dostępne w marketach czekolady i batoniki. Do wyrobu ciasteczek wykorzystywane są specjalne maszyny, dzięki którym powstają produkty różnego rodzaju. Wyroby te łączy jedno - wspaniały smak i piękny wygląd.

HASBORG jest marką doskonale znaną klientom na całym świecie. Firma od wielu lat zaopatruje profesjonalne zakłady przemysłowe w najwyższej klasy automaty do formowania, maszyny do oblewania czekoladą, piece i linie produkcyjne. Każda z propozycji marki składa się z wysokogatunkowych komponentów i solidnych materiałów. HASBORG od lat buduje swoją renomę i jest dziś jedną z wiodących marek w branży.

Istnieje kilka podstawowych typów urządzeń, które powinny znaleźć się w każdym nowoczesnym zakładzie produkującym ciasteczka. Jednym z nich jest automat do formowania ciasta. Zadaniem urządzenia tego typu jest przygotowanie ciasta do wypieku. Na szczególną uwagę zasługuje Quatromax. Automat wyposażony jest w aż cztery zbiorniki, spośród których dwa przeznaczone są na ciasto, a dwa kolejne na nadzienie albo dekorację. Maszyna może pracować z wieloma rodzajami ciasta - kruchym, parzonym, kokosowym czy muffinami. Dzięki temu powstaną powtarzalne i smakowite eklery, muffiny, pierniki, ciasteczka nadziewane i dekorowane. Quatromax sprawdzi się zarówno w pracy z piecem tunelowym, jak i samodzielnej.

Kolejnym stałym punktem w wyposażeniu cukierni powinien być wysokiej klasy piec. HASBORG proponuje innowacyjny konwekcyjny piec tunelowy, wyróżniający się doskonałą izolacją cieplną. Zaletą urządzenia jest niezwykle krótki czas nagrzewania do ustalonej temperatury oraz równomierny opiek produktów. Aby w pełni kontrolować proces wypieku, w konstrukcji pieca umieszczono specjalne okna inspekcyjne i rewizyjne.

Aby wyposażenie piekarni było pełne, warto rozważyć zakup urządzenia przeznaczonego do pracy z czekoladą. W tym przypadku idealnie sprawdzi się np. oblewarka do czekolady Luxor. Maszyna pracuje zarówno z czekoladą, jak i wyrobami czekoladopodobnymi i pomadami. Urządzenie może oblewać ciastko w całości lub od spodu. Polewa umieszczona jest w zbiorniku otoczonym płaszczem wodny z pompą. W wyposażeniu oblewarki umieszczono wentylator, który zdmuchuje nadmiar czekolady z oblewanego produktu. Urządzenie pracuje wraz z tunelem chłodniczym CreaLine.

HASBORG jest jednym z liderów w branży piekarniczo-cukierniczej. Producent oferuje klientom energooszczędne, niezawodne i łatwe w obsłudze maszyny, które doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku dużych przemysłów, jak i przedsiębiorstw sektora HoReCa. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki HASBORG.